Bursa SEO

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Web teknolojilerinin ilerlemesi ve başta google olmak üzere arama motorlarının bu teknolojiye ayak uydurarak okuyucu odaklı sistemle geliştirmesi, bu sistemle bünyesinde kayıtlı web sitelerini kendi alanında yapılan aramalarda belli sıralamalara göre listelemesi  sonucunda kavramlar teknolojisi literatürümüze  SEO kavramı girdi. SEO başlı başına bir teknoloji. SEO nedir sorusuna kısaca şöyle diyebilirim. Bir web sitesini arama motorlarının tüm standartlarını taşıyan, okuyucu odaklı, arama motorlarının sevdiği ve değer verdiği bir konuma getirme işlemlerinin bütünüdür SEO.

Üç Türlü SEO Çalışması vardır;

YEREL ( Bölgesel ) SEO : Web site sahibinin sadece bulunduğu şehirdeki müşterilerine ulaşmak istediği durumda yerel olarak sadece belirli bir şehirle ilgili yapılan SEO çalışmasını ifade eder.

GENEL SEO : Web site sahibinin yaşadığı ülkenin genelindeki potansiyel müşterilerine ulaşmayı istediği durumda tüm ülkeyi kapsayacak şekilde yapılan SEO çalışmasını ifade eder.

GLOBAL ( Uluslarası ) SEO : Dünya genelinde bir yada birkaç ülkeyi aynı anda baz alan SEO çalışmasıdır.

Peki hangi türde olursa olsun SEO çalışması bir web sitesi için hangi aşamalarda başlar?. Yada şöyle diyeyim. SEO süreçleri nelerdir?. Bu başlıktan itibaren bütün süreci başlıklar halinde anlatayım

SEO SÜREÇLERİ NELERDİR

1 – MÜŞTERİDEN SEO HİZMET TALEBİ GELİR : SEO zincirleme olarak birbirini takip eden süreçler bütünüdür. Bu sürecin başlangıcı bir web site sahibinin SEO uzmanından yani örneğin benden arama motorlarında üst sırada çıkmak için SEO hizmeti talep etmesiyle başlar. Web sitesi üzerinden ürün yada hizmet sunuyordur. Sunduğu ürün ve hizmeti kapsayan kelimelerde web sitesi google ‘da listelenmiyor, aramalarda hiç görünmüyordur. Web sitesinin ürün ve hizmetlerini potansiyel müşterilerine gösterebilmek için üst sıralara çıkmak istemektedir. Bu isteğinin gerçekleşmesi için SEO hizmeti alması gerektiği ortadadır. İşte burada gelen talep üzerine ben ( yani SEO Uzmanı ) devreye girerim.

2 – MÜŞTERİ WEB SİTESİ ANALİZ EDİLİR :  SEO hizmeti talep eden müşterinin varsa mevcut web sitesi gerek onunla aynı işi yapan diğer web site sahipleri gerekse arama motorları standartları uyumluluğu kapsamında bir dizi analiz işlemine tabi tutulur. Mevcut web sitenin kod yapısının son sürüm web teknolojileri ile uyumluluğu, anahtar kelime analizi, description ve heading tags standardizasyonu, resim optimizasyonu, içerik yeterlilik oranı, backlink durum tespiti, backlink alınmış yada alınacak web sitelerinin google itibarı, dış bağlantılar gibi birçok kriter açısından detaylı bir analize tabi tutar tüm eksikleri tespit ederim.

3 – RAPOR SUNUMU VE ANLAŞMA :  Sürecin bu aşamasında SEO hizmeti isteyen müşteriye tüm eksiklerini gösteren ve yukarıdaki maddede bir kısım ayrıntılarını açıkladığım detaylı bir analiz raporu sunarım.  Müşteri analiz raporunu inceler ve eksiklerini görür.  Eğer site yayındaysa bütün bu eksikler SEO çalışması kapsamında süratle düzeltilmesi gereken olgulardır. Zira web sitesi bu eksiklerle başta google olmak üzere arama motorları standardına uymamaktadır. Bu kapsamda SEO hizmeti için müşteriye bir fiyat teklifi ( sunulur ) sunarım. Bu fiyat teklifi konunun en başında belirttiğim SEO türlerine göre farklılık gösterecektir. Zira zorluk ve sektör rekabet oranına göre fiyatta artış olabilecektir.

4 – ÜCRETİN YARISININ ÖDENMESİ VE SEO ÇALIŞMASINI BAŞLATMA : Anlaşma sonrası talep edilen SEO hizmet ücretinin yarısının ödenmesi işleminden hemen sonra SEO çalışmasını başlatırım.

Bu aşamada;

  1. Öncelikli olarak müşteriye sunduğum ( yukarıdada bahsettiğim ) analiz raporundaki tüm eksikleri tamamlar “site içi seo” çalışmasının bir kısmını yapmış olurum.

 

  1. Arama motorları botlarının ( örümceklerinin ) bir sayfada indexleme yaparken o sayfadaki adeta danışma memuru rolünde bulunan linkler vasıtasıylada diğer sayfalara geçip onlarıda es geçmeden indexlemesi için standartlara uygun profesyonel bir link inşaası yaparım. Zira link inşaası büyük bir şehirde gezi amacıyla bulunan turistlere o şehirde kaybolmadan en verimli geziyi yapabilmelerini sağlayacak eksiksiz bir şehir haritası gibidir ve mutlaka yapılmalıdır. Fakat ne bir eksik ne bir fazla olmamak kaydıyla yaparım. Zira bir eksik yada bir fazla sitenin spam cezası yemesine sebep olur.

 

  1. Sayfa içi stil ve JS kodları, Web 2.0 standartları ( web teknolojileri son sürümleri ), aynı içerikli sayfaların arama motorları tarafından kopya olarak algılanması için canonical kullanımı, site yazılım dilide dahil olmak üzere tüm kod standardizasyonu, bütün biçim etiketleri, site içerik yeterliliği ve SEO uyumluluğu, vs vs gibi tüm site içi işlemleri eksiksiz yapıp Site İçi SEO çalışmasını bitiririm.

 

  1. Site içi SEO çalışmasından sonra sıradaki işlem Site Dışı SEO ‘dur. Bu işlemide bir önceki işlem gibi arama motorları tarafından herhangi bir cezalandırma olmaması için tam olması gerektiği şekilde arama motorları standartlarına uygun olarak yaparım. Bu işlemler sırasında belirli bir düzende periyodik olarak yaptığım backlink alımı öncesi ilgili sitenin google otorite ve itibarını detaylı olarak ahrefs ve semrush gibi profesyonel ortamlarda kaliteli teste tabi tutarım. Zira backlink alımı yapılacak sitenin otorite ve itibarının google tarafından sürekli yükseltilmesi ve kaliteli konumda görülmesi çok önemlidir. Backlink alınacak sitede farkedilmeyen yavaş bir arama motoru itibar düşüşü bile backlink alan siteyi olumsuz olarak doğrudan etkileyecek sitenin domain değerini süratle düşürüp siteyi aramalarda çok gerilere atabilecektir.

 

Tüm bu çalışmalar esnasında müşteriye periyodik olarak en az 20 günde bir ilerleme ve durum raporu sunar süreç hakkında detaylı bilgi veririm. Müşteri sitesinin gidişatı konusunda bire bir gözlemleyerek bilgi sahibi olur.

 

Site Dışı SEO kaliteli ve kendine özgün içeriği ile oluşturulan blog ağı, domain otorite ( domain autority ) değeri yüksek ve özellikle aynı sektör yada genel olarak tüm sektörüleri kapsayan sitelerde yayınlanan tanıtım yazıları, anahtar kelimelere link verilen viral çalışmalar, farklı C class İP lerden yapılan profesyonel çapraz sorgu, ( anlık en az 100 organik arama işlemi ) web sitenin sosyal medya hesaplarının ( facebook – twitter – linkedin – pinterest – xing vs vs ) oluşturulması yada mevcut hesapların kaliteli bir hale getirilmesi, forum, sözlük, video, pdf ve haber sitelerinde, kaliteli dizin ve firma sitelerinde yapılacak çalışmalar, basın bültenleri, harita lokasyon ekleme, anahtar kelimeyi içeren izinli e mail bültenleri, imleme ve periyodik indexletme, yorum backlink, yıllar içinde kendime özel geliştirdiğim teknikler vs vs gibi birbirini takip eden zincirleme bir çok faktörle devam eder. SEO çalışması devam ederken baştada belirttiğim gibi düzenli olarak süreçle ilgili rapor sunmaya devam ederim.

 

Süreç içerisinde SEO çalışmasını yaptığım hedef web sitesi arama motorlarında hiç görünmüyorken 1 ay ( 30 gün ) gibi bir sürede en az 45. sayfadan arama listesine girer ve en az 4 günde bir sıralama yükselmeye başlar. Bu durumu sitenin domain autority değerininde yükselmesi takip eder. Bu olgu web sitesinin standartlara uygun bir yapıda olduğunu, google başta olmak üzere arama motorları tarafından itibar gördüğünü, değer verilip otoriter olarak kabul edildiğini göstermektedir.

 

0555 000 77 16
× Destek